info
Hypernet Bilişim Websitesini ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

"Akıllı Teknolojiler, Mutlu Kentler"

WEBMOS

WEBMOS, Hypernet bilişimin Belediyeler için hazırladığı bir otomasyon sistemleri paketidir. WEB tabanlı Mahalli idareler Otomasyon Sistemi veya WEB based Municipal autOmation System şeklinde açıklanan synonimin kısaltılmasıdır. WEBMOS kendi içerisinde onlarca modül barındırmaktadır. Bu modüller Belediye içerisindeki tüm birimlerin kolayca kendi işlerini yürütmesini sağlamaktadır.

WEBMOS bir web dili de olan JAVA ile geliştirilmiştir. Java, 1990’ların başında dünyanın önemli yazılım firmalarından biri olan ve kısa süre önce Oracle firması tarafından satın alınan Sun Microsystems tarafından geliştirilmiş, tamamen “Nesne Yönelimli Programlama (Object Oriented Programming)” paradigması üzerine tasarlanan çok güçlü ve önemli bir programlama dilidir. Java, programlama dilinden öte aslında bir platformdur. Platform bağımsızlığı Java’nın en önemli özelliklerinden biri olduğu bir gerçektir. Peki, platform bağımsızlığı derken neyi kastediyoruz? Platform bağımsızlığı kabaca, geliştirilen uygulamaların herhangi bir platforma bağımlı olmaması demektir. Örnek olarak, Java uygulamaları geliştirilirken Unix, Linux ya da Windows platformlarına herhangi bir bağımlılık yaratmaz. Bu da, yazılım geliştiricilerinin başındaki en önemli sorunlardan biri olan yazılımın platformlar arası taşınması (deployment) konusunda, geliştiricilere (developers) büyük bir avantaj sağlamaktadır.

WEBMOS tüm verilerini ORACLE ‘ da saklıyor. ORACLE©, gelişmiş bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir (relational database management system). Tüm ilişkisel veritabanı sistemleri gibi, büyük miktarda verileri çok-kullanıcılı ortamda depolamayı ve güvenli bir şekilde erişimini yönetir.ORACLE, veritabanı yazılımları özellikle kurumsal alanda kullanılan yaygın bir veritabanı sistemidir. ORACLE çok sayıda araçtan oluşur ve uygulama geliştiricilerinin kolay ve esnek uygulamalar geliştirmesini sağlar. ORACLE’da diğer veritabanı yönetim sistemlerinde olduğu gibi, stored procedure’lar, paketler, trigger’lar gibi bileşenler yer alır.

WEBMOS ORACLE LINUX üzerinde çalışır. Oracle Linux, geleneksel bulut tabanlı ve sanal ortamlarda inovasyon yapmanıza, işbirliği yapmanıza ve çözümler oluşturmanıza olanak sağlayan en yeni inovasyonları, araçları ve özellikleri sağlar. Oracle Linux, kurumsal uygulama yazılımları ve sistemler için gelişmiş ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik sağlayarak üstün performans sunar ve tüm x86 tabanlı Oracle Engineered System olanaklarında kullanılır. Genel amaç için veya Oracle iş yükleri için uygun olan bu işletim sistemi, gerçek dünya iş yükleri ile günde 128.000 saatten fazla zorlu testlerden geçmiş olup sıfır aksama süreli çekirdek yaması için Ksplice, gerçek zamanlı tanılama için DTrace, güçlü Btrfs dosya sistemi vb. gibi benzersiz inovasyonları içerir.

Oracle Gold Partner

Veeam Propartner

İSO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

İSO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi

OHSAS 18001:2007 İş Güvenliği

TS 13149 Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi

TS 12498 Bilgisayar ve Çevre Birimleri için Kurallar