KİRA BEYANI VE TAHAKKUK GİRİŞİ

<< Click to Display Table of Contents >>

Navigasyon:  Mali Hizmetler Birimi Modülü > Gelir Programları > Gayrimenkul Kira Vergisi Gelirleri > Veri Giriş İşlemleri ve Tahakkuk >

KİRA BEYANI VE TAHAKKUK GİRİŞİ

Previous pageReturn to chapter overviewNext page

 

1) Gayrimenkulü kiraya veren kurum seçilir ve beyan yılı girilir. Gayrimenkulü kiralayan kişinin sicil numarası girilerek “Enter” tuşuna basılır. Kişinin ad-soyad ve kimlik bilgisi ekrana otomatik olarak gelir. Sıra numarası bir kez tıklandığında program otomatik olarak numara atar. Beyan tarihi de otomatik gelir. Eğer farklı bir tarih girilmek istenirse manuel düzeltme yapmak mümkündür.

2) Gayrimenkulün kodu mercek yardımıyla bulunur ve Enter tuşuna basılarak açık adres bilgisine ulaşılır.

3) Gelir kodu seçilir.

4) Fiziki durum yazıldıktan sonra, Kira Başlangıç ve Bitiş Tarihi girilir. Yapılan bir kontrat var ise tarih ve numarası yazılır.

5) Yıllık toplam tutar yazıldıktan sonra uygulanacaksa KDV oranı girilir. Program KDV dahil tutarı otomatik hesaplayıp “Toplam Tutar” kısmına bilgiyi getirir.

6) Eğer taksit uygulanacaksa kaç taksit yapılacağı yazılır. Taksit günlerinin ayın hangi günü olması isteniyorsa “Ödeme Günü” kısmına yazılır.

7) Beyan Kapama Tarihi boş bırakılır. Bu bilgi daha sonra kiralama devam etmeyecekse yazılıp, beyan kapatılırken kullanılır. Tahakkuk Tarihi ve Tahakkuk Numarası kısımları program tarafından kayıt işlemi gerçekleştikten sonra belirlenir.

8) Teslim edilen demirbaş ile ilgili bilgi bu ekrana manuel yazılabilir.

9) Kayıt butonu tıklandığında yapılan taksitlerin her biri sırasıyla taksit listesi ekranında sıralanır. Daha sonra sol üstte yer alan “Tahakkuk” butonu tıklanarak, borç kişi üzerine tahakkuk ettirilir. İşlem böylece tamamlanır.